fbpx

Aktualności

EOD i EZD – co to za skróty?

19 lipca 2021

EOD i EZD są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju współczesnych firm. Reprezentują produkty, które warto wdrożyć, by zyskać bezpieczeństwo, kontrolę i wygodę. Co jednak oznaczają? KORSOL po raz kolejny postara się rozszyfrować dla Państwa modne ostatnio biznesowo-technologiczne skróty.

EOD

Rozwinięcie skrótu EOD brzmi „Elektroniczny Obieg Dokumentów”. Nazwa reprezentuje narzędzia informatyczne stosowane w firmach w celu przyśpieszenia przekazu informacji oraz pism pomiędzy pracownikami. Bardzo często tego typu rozwiązania wyposażone są w procedury workflow, aby nadać obiegowi dokumentów odpowiedniego toru, z uwzględnieniem osób decyzyjnych i czasu na wykonanie zadań.

Jakie są najbardziej popularne funkcje EOD?

Większość systemów może być rozbudowywana o nowe funkcjonalności, a więc EOD nie pozostaje skończonym zbiorem. Każdy dział w firmie obsługuje jakieś rodzaje pism, zatem do każdego można opracować odpowiedni system obiegu. Większość tego typu rozwiązań proponuje podobne, główne moduły. Są nimi:

  • Kancelaria
  • Wewnętrzna poczta elektroniczna
  • Moduł spraw (całość dokumentacji, którą na dany moment zajmuje się pracownik, z odpowiednim podziałem na kontrahentów, status, priorytet itp.)
  • OCR – Optical Character Recognition, czyli Optyczne Rozpoznawanie Znaków (często używany w modułach dla księgowości)
  • Workflow lub konkretne obiegi dokumentów zbudowane na procedurze workflow.

Jakie działy są najczęściej objęte EOD?

Jak już zostało wspomniane, praktycznie każda część przedsiębiorstwa, która ma do czynienia z dokumentacją, może zyskać ułatwienia w postaci Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Najbardziej zyskują na nim kadry (wniosek urlopowy, przepustka, delegacja, dostarczanie zaświadczeń, decyzji, wniosków, aktualizowanie danych o pracowniku, obieg wniosku szkoleniowego i wiele więcej) oraz księgowość (obieg faktury, rejestr kontraktów, rozliczanie samochodów służbowych, korekty). EOD będzie także nieocenioną pomocą dla działu sprzedaży, pracowników BHP oraz przede wszystkim dla samego kierownictwa, które nierzadko tonie we wnioskach, decyzjach, listach i ofertach.

EZD – co to znaczy?

Rozwinięcie skrótu EZD to „Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją”. Czasem można się także spotkać z nieco dłuższym akronimem ESZD, czyli „Elektroniczny System Zarządzania Dokumentacją”. Tak samo jak EOD jest narzędziem informatycznym wspomagającym różne działy w obsłudze dokumentacji firmowej. Skąd więc osobna nazwa?

Czym się różni EZD od EOD?

Szybko rozwijająca się branża informatyczna wykształciła równolegle produkty o różnych nazwach i podobnych funkcjach. EOD i EZD to w większości te same narzędzia, różnica polega jedynie na postawieniu akcentu na inne wartości. Dla EOD nadrzędna jest kwestia sprawnego obiegu, a więc szybki przekaz informacji oraz oparcie na porządkujących wszystko procedurach. EZD, choć oferujący to samo, daje większe możliwości zarządcze i częściej zawiera także archiwum oraz repozytorium dokumentów. Słowo „zarządzanie” oznacza także nacisk postawiony na możliwość przydzielania spraw konkretnym pracownikom w celu zachowania porządku organizacyjnego i uniknięcia rozproszenia odpowiedzialności.


EZD i EOD w ofercie KORSOL

Ofertę KORSOL można ująć jako cały zbiór narzędzi elektronicznego zarządzania dokumentacją oraz obiegu dokumentów. Wystarczy zajrzeć na www.korsol.pl i w zakładce „Nasze rozwiązania” sprawdzić listę oferowanych modułów. W większości znajdują się tam produkty wpisujące się w EZD i EOD – można jednak w dowolny sposób je dobierać. Customizacja oraz działanie nastawione na klienta pozwala na wprowadzenie bardzo kompleksowych rozwiązań obiegu dokumentów dla całego przedsiębiorstwa (całość działań odbywa się w jednym środowisku, z jednym przyjaznym interfejsem) lub na wprowadzanie krok po kroku pojedynczych produktów.

Obieg dokumentów oferowany przez KORSOL nie dotyczy jedynie działu księgowości i kadr. Inne obszary funkcjonowania firm także potrzebują elektronicznego przepływu danych wraz z wygodnymi procedurami i dokumentami customowymi. Potrzebny jest elektroniczny list przewozowy, elektroniczna tablica wymiany informacji, polecenie wykonania pracy, koordynacja prac zespołowych, koordynacja procesów produkcji… To wszystko to tak naprawdę EZD i EOD w pigułce.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń (+48 32 494 50 50) lub napisz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i umów się na niezobowiązującą prezentację online.

Wejdź na www.korsol.pl i znajdź rozwiązania idealne dla swojej firmy.

.

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

+48 601 501 386
kornel.grzywocz@korsol.pl

Natalia Jakubiec

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Natalia Jakubiec

+48 32 494 50 50
natalia.jakubiec@korsol.pl