fbpx

Aktualności

Zmiany w przepisach dot. podatku akcyzowego

15 stycznia 2021

1 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących podatku akcyzowego podpisane przez prezydenta w grudniu ubiegłego roku. Nastąpi uproszczenie procedur monitorowania dostaw produktów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu przeznaczenie oraz modyfikacja rejestru podmiotów akcyzowych.

Podatek akcyzowy od 1.02.2021

1.02.2021 Polska wprowadza nowe zasady kontroli:

  • Części dostaw wyrobów węglowych, które są zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie,
  • Wyrobów akcyzowych z wyznaczoną zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, które opuszczają teren państwa lub są transportowane przez urząd celno-skarbowy poza granice obszaru celnego Unii Europejskiej,
  • Wyrobów akcyzowych z wyznaczoną zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub zwolnionych z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, które wjeżdżają na teren państwa.

Elektroniczna ewidencja wyrobów akcyzowych

Zmiany obejmują również elektroniczną ewidencję wyrobów akcyzowych i dotyczą między innymi:

  • Dodatkowych regulacji prawnych dotyczących kontroli wyrobów energetycznych przemieszczanych rurociągiem przy użyciu elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) – w ramach Systemu EMCS PL2 (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych),
  • Dodatkowych regulacji prawnych dotyczących modyfikacji środka transportu wyrobów przemieszczanych przy użyciu elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) – w ramach Systemu EMCS PL2
  • Umożliwienia podziału przemieszczenia wyrobów energetycznych na co najmniej 2 w przypadku transportu kolejowego poza terytorium państwa przy użyciu elektronicznego dokumentu dostawy – w ramach systemu EMCS PL2.

Koniec ewidencji papierowej

Zgodnie z przepisami, wydłuża się czas dopuszczalnego prowadzenia ewidencji papierowej, jednak przedsiębiorcom pozostanie zaledwie rok na zmiany. Do ostatniego dnia stycznia 2022 konieczne będzie wdrożenie rozwiązań umożliwiających obsługę zaktualizowanego Systemu EMCS PL2.

Nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z KORSOL i działaj zgodnie z przepisami!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami w postaci modułów dla firm.

Oferujemy między innymi moduły dedykowane do zdalnej kontroli towarów sypkich w transporcie. Poznaj Elektroniczny list przewozowy.

Nie ograniczamy się jedynie do działań opublikowanych na naszej stronie. Z chęcią przyjrzymy się Państwa potrzebom i wypracujemy nowe, customowe rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (48 32 494 50 50) lub mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

+48 601 501 386
kornel.grzywocz@korsol.pl

Natalia Jakubiec

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Natalia Jakubiec

+48 694 261 548
natalia.jakubiec@korsol.pl