fbpx

Aktualności

2021 - Rok Warzyw i Owoców

18 stycznia 2021

Rok 2021 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Warzyw i Owoców. Akcja koordynowana jest przez organizację ds. żywności i rolnictwa (Food and Agriculture Organization).

Co TraceON ma wspólnego z FAO?

Działania FAO mają na celu zwrócenie uwagi na rolę owoców i warzyw w odpowiednio zbilansowanej diecie, budowaniu globalnej odporności oraz działaniach na rzecz ochrony środowiska. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na wartość edukacyjną przedsięwzięcia oraz na kreowanie pozytywnych trendów. Jednym z istotnych zagadnień podejmowanych przez FAO jest kontrola całości łańcucha produkcji owoców i warzyw przyczyniająca się do bezpieczeństwa konsumentów. Ten temat jest nam szczególnie bliski, jako że zajmujemy się rozwijaniem systemów informatycznych dla traceability. Dlatego właśnie pragniemy przyłączyć się do akcji ONZ, by promować wiedzę na temat identyfikowalności produktów oraz wzbogacić ich działania edukacyjne o naszą wiedzę ekspercką i doświadczenie w branżach IT i agro. Wierzymy, że nasz skromny wkład przyczyni się do popularyzowania rozwoju technologii w rolnictwie, co z kolei przełoży się na ochronę środowiska i likwidację niedoboru żywności na świecie.

Jak pokonać głód?

Należy się jednak najpierw zastanowić, co jest głównym powodem wspomnianego powyżej niedoboru. Czy ludzkość posiada za mało pól uprawnych lub nieudolnie produkuje żywność? Oczywiście że nie. Mamy jednak do czynienia z nierówną dystrybucją dóbr na świecie, ponieważ jedne rejony produkują ogromną ilość towarów, które się później psują i lądują na śmietniku, podczas gdy inne cierpią głód i nieurodzaj. Marnowanie żywności w krajach w nią obfitujących przekłada się znacznie na jej ceny oraz brak zapasu, który mógłby tanio i bezpiecznie powędrować do bardziej potrzebujących miejsc. Nie zapominajmy jednak, że także w bogatych, rozwiniętych krajach, wśród uboższej części społeczeństwa również może występować niedożywienie, któremu można by było łatwo zaradzić, przeciwdziałając marnotrawstwu.

Traceability dla ekologii i finansów

Znów pojawia się pytanie, co traceability ma wspólnego z tematami takimi jak niedożywienie? Otóż pełna kontrola procesu produkcji jak i samych produktów pozwala na bardziej szczegółowe i wiarygodne określenie ich przydatności do spożycia. Prowadzone w firmach pomiary pomagają skuteczniej planować wydawanie żywności przez producentów dystrybutorom, a później lepiej nimi zarządzać podczas sprzedaży detalicznej. To zmniejsza prawdopodobieństwo psucia się całych partii warzyw i owoców wyrzucanych później na śmietnik. W ten sposób przeciwdziała się także odwrotnej sytuacji, w której wyznaczono zbyt krótki termin przydatności do spożycia i pełnowartościowe produkty lądują w koszu na śmieci, ponieważ sklep nie ma prawa ich sprzedać.

Ogłoszenie 2021 Rokiem Warzyw i Owoców to świetna okazja, by wspierać działania proekologiczne, prozdrowotne oraz sprzyjające rozwojowi zrównoważonego rolnictwa. Dlaczego nie połączyć tych szczytnych celów z zyskiem dla własnej firmy? Wystarczy wejść na www.traceon.pl i poznać nasze możliwości w kwestii wdrażania traceability.

Chcemy przykładem organizacji FAO, działającej z ramienia ONZ świętować obecny rok i będziemy robić to poprzez szerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności, rozwoju rolnictwa przyjaznego środowisku oraz przeciwdziałaniu marnotrawstwu w branży spożywczej. Wagę tych tematów co chwilę udowadniają: pogłębiający się kryzys ekologiczny, wciąż rosnąca bieda i niedożywienie oraz nadal nierozwiązany problem pandemii Covid-19. Zachęcamy do włączenia się do naszych działań, bo każdy, choćby najmniejszy wkład jest na wagę złota.

Chcesz dowiedzieć się więcej o traceability? Polecamy krótki filmik na temat systemu TraceON wdrożonego w Grupie Mularski.

Nie wiesz, czy TraceON pomoże twojej firmie? Chcesz poznać szczegóły i to, jak działamy? Zachęcamy do niezobowiązującego kontaktu telefonicznego (+48 32 494 50 50) lub mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Wolności 94/314, 41-800 Zabrze

Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

+48 601 501 386
kornel.grzywocz@korsol.pl

Natalia Jakubiec

Chcesz wdrożyć produkt w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną.

Natalia Jakubiec

+48 694 261 548
natalia.jakubiec@korsol.pl