fbpx

Aktualności

KSEF – załączniki do faktur

03 sierpnia 2023

Kwesta wysyłania załączników to temat najbardziej frapujący przyszłych użytkowników Krajowego Systemu e-Faktur. Czy KSeF pozwala na przesyłanie innych plików niż faktura ustrukturyzowana?

Spis treści

KSEF – pierwsze wątpliwości

Wielu przedsiębiorców obawia się wejścia w obowiązku korzystania z KSeF, które ma nastąpić 1 lipca 2024 roku. Wiele przepisów wydaje się niejasne lub wciąż jest poddawane poprawkom przez Ustawodawcę. Wszystkim, którzy chcą poczuć się pewniej i zasięgnąć więcej wiedzy na temat tego, co nas czeka w związku z KSeF polecamy nasz darmowy poradnik.

.

.

KSEF – załączniki do faktur – wielkie nadzieje

Krajowy System e-Faktur zapowiada wiele zmian na lepsze i ułatwień. Większa oszczędność papieru, zwiększone bezpieczeństwo danych, szybciej przeprowadzane kontrole – to spore atuty nowego rozwiązania. Istnieją jednak aspekty pracy księgowości, które nie ulegną poprawie, a przeciwnie – staną się jeszcze bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Jednym z nich jest wysyłanie załączników. Nie ulega wątpliwości, iż wiele faktur otrzymywanych jest lub wysyłanych wraz ze sporą dodatkową dokumentacją. Mogą to być specyfikacje dotyczące produktów, dokumenty magazynowe, protokoły odbioru i wszelkie inne informacje, które należy przekazać kontrahentowi.

KSEF – załączniki do faktur – ułatwień nie będzie

Gdy Ministerstwo Finansów ogłosiło zamiar wprowadzenia obowiązku rejestrowania faktur w sposób elektroniczny, poprzez System, pojawiła się nadzieja na znaczne ułatwienie pracy księgowości. Wypełnienie wymaganych pól i rejestracja w KSeF-ie wydawało się bowiem dobrą alternatywą dla poczty elektronicznej, w której za każdym razem trzeba na nowo szukać adresów e-mail i „przekopywać się” przez korespondencję.

Poprawa byłaby widoczna, gdyby KSeF całkowicie zwalniał działy księgowe z korzystania ze skrzynek poczty elektronicznej. Niestety, w nowym systemie możliwa jest jedynie rejestracja samej faktury. Narzędzie nie obsługuje transferu dodatkowych plików. Wszelkie załączniki należy zatem i tak wysyłać za pomocą e-maila. Praca księgowych tylko się niepotrzebnie komplikuje. A to dlatego, że już niedługo będą musieli w celu wystawiania tej samej ilości faktur używać podwójnych narzędzi – poczty i KSeF-u. Więcej narzędzi, więcej klikania, więcej pracy i mniej czasu. Rachunek zysków i strat jest w tym przypadku łatwy do przewidzenia.

.

.

Brak autouzupełniania pól

Księgowi są niezadowoleni z jeszcze jednej funkcji systemu, a w zasadzie jej braku. Proponowane przez MF narzędzie do tworzenia nowych faktur zmusza do żmudnego, ręcznego wypełniania każdego pola w każdym dokumencie. Nic nie podlega automatyzacji, sprawdzana jest jedynie poprawność wprowadzonego numeru NIP. System nie zapamiętuje wprowadzanych już wcześniej danych i nie oferuje autouzupełniania pól i nie pobiera informacji z bazy danych GUS-u. To sprawia, że praca z KSeF-em bez dodatkowych narzędzi informatycznych staje się ogromnie pracochłonna. Szczególnie dotkliwie odczują to firmy obsługujące miesięcznie wielu różnych kontrahentów i wystawiające liczne faktury.

Ostatni moment na przygotowania

Brak ułatwień w przesyłaniu załączników oraz niezbyt zaawansowane elektroniczne formularze faktur mogą jeszcze długo utrudniać życie wszystkim zobowiązanym do korzystania z KSeF. System jest nowy i wprowadza istną rewolucję organizacyjną w naszym kraju. Prawdopodobnie upłynie sporo czasu zanim uda się usprawnić niektóre funkcjonalności.

Zamiast czekać na lepsze czasy i mierzyć się z dokuczliwymi komplikacjami, warto od razu zainwestować w narzędzia ułatwiające pracę księgowych, zintegrowane z KSeF. Nie odbiorą one nikomu pracy, ale znacznie poprawią jej jakość i szybkość.

KSEF – załączniki do faktur – prześlesz dzięki KORSOL

Takie właśnie narzędzia oferuje KORSOL. Oprócz wygodnego systemu obiegu dokumentów oferujemy także integrację z Krajowym Systemem e-Faktur. To propozycja idealna dla wszystkich przedsiębiorców, którym sen z powiek spędza problem przesyłania załączników i perspektywa ręcznego rejestrowania faktur.

Co oferuje KORSOL?

- Automatyczne pobieranie faktur z KSeFu do firmowego systemu.

- Automatyczne przesyłanie załączników do kontrahenta po udanej rejestracji faktury w KSeF.

- Sprawniejsza rejestracja faktur w środowisku KORSOL dzięki autouzupełnianiu pól i walidacji wprowadzanych danych.

W jaki sposób odbywa się automatyzacja przepływu załączników pomiędzy firmami? Jak rozwiązano problem braku możliwości przesyłania dodatkowych plików w KSeF?

Wszystko wyjaśniliśmy w poniższych grafikach:

.

.

.

KSEF – załączniki do faktur – co dają rozwiązania KORSOL?

Jakie korzyści wynikają z wyboru rozwiązań KORSOL?

  • Sprawniejsza praca działu księgowości.
  • Brak potrzeby osobnego przesyłania załączników po rejestracji faktur w KSeF.
  • Mniej pracy związanej z przeszukiwaniem poczty elektronicznej.
  • Oszczędność czasu dzięki szybkiemu wypełnianiu formularzy e-faktur.
  • Kompleksowa obsługa obiegu dokumentów.

Jeszcze raz odsyłamy do naszego darowego poradnika dotyczącego KSeF, w którym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Z pewnością rozwieje wiele wątpliwości związanych z użytkowaniem Systemu.

Mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości lub szczególne potrzeby w związku z KSeF? A może rozważacie usprawnienia w obszarze obiegu dokumentów? Zachęcamy do kontaktu na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub nr tel. + 48 662 241 186 – z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

.

.

.

Chcesz poznać więcej skutecznych narzędzi do sprawnego zarządzania firmą? Zapoznaj się z ofertą KORSOL.

#system #KSeF #efaktura #faktura #księgowość #podatki #krajowysystemefaktur #załączniki #obiegdokumentów #fakturaelektroniczna

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

 Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

  +48 601 501 386
  kornel.grzywocz@korsol.pl