Odzyskiwanie informacji, dla których nie utworzono kopii, bywa trudne i czasochłonne. Zważywszy na fakt, iż nawet chwilowy zastój generuje straty, kwestia utraty danych staje się także bardzo kosztowna. Właśnie dlatego 31 marca ogłoszono świętem backupu, tak aby stale przypominał o tej niezwykle ważnej metodzie zabezpieczania informacji.
Słownik oksfordzki definiuje słowo „backup” jako kopię pliku (lub innej informacji) stworzoną na wypadek utraty lub uszkodzenia oryginału. Ten angielski termin, choć mocno rozpowszechniony w polskiej mowie, posiada swój polski odpowiednik: „kopia zapasowa”. Ważne, żeby znać bezpośrednie tłumaczenie, ponieważ bez tego łatwo utożsamić backup z archiwizacją danych, a to dwa różne terminy. Archiwizacja nie jest formą zabezpieczenia, a więc dla zarchiwizowanych danych także należy zadbać o kopię zapasową.
Backup tworzy się na zewnętrznych nośnikach danych, np. na płytach CD, zewnętrznych dyskach twardych, a także korzysta się z zapisu na taśmach magnetycznych. Obecnie popularność zyskuje metoda tworzenia kopii bezpieczeństwa online. Pozwala ona przechowywać informacje na wydzielonym serwerze, w specjalnym centrum przechowywania danych, posiadającym odpowiednie zabezpieczenia. Ta metoda tworzenia kopii zapasowej zabezpiecza dane przed zdarzeniami losowymi i fizycznymi uszkodzeniami, którym podlegają takie urządzenia jak np. zewnętrzny dysk twardy (pożar, zalanie, itp.). Jest też wygodna w użytkowaniu i umożliwia o wiele szybsze odzyskiwanie danych.
W ramach kopii bezpieczeństwa online, jednym z lepszych sposobów zabezpieczania się przed utratą ważnych informacji jest przechowywanie ich w chmurze. Pliki zapasowe gromadzone są na bezpiecznym serwerze dostępnym online, a odzyskiwanie utraconych danych ogranicza jedynie szybkość łącza. Dla zainteresowanych tą metodą przedsiębiorców, firma oferuje idealne rozwiązanie, które jednocześnie usprawnia pracę różnych działów w firmie i chroni dane. Oferowane przez nas moduły dostępne są przez platformę pozwalającą na automatyczne zapisywanie wyników pracy w chmurze. Na życzenie klienta w stałych odstępach czasu (np. raz w tygodniu lub co kilka godzin) może być tworzona kopia zapasowa wprowadzonych danych.
Niezależnie od tego, czy używasz komputera w celach służbowych, czy prywatnych, zawsze zabezpieczaj potrzebne Ci dane. Kopia zapasowa gwarantuje, że wyniki Twojej pracy lub inne ważne informacje nie zostaną utracone, bez względu na zdarzenia losowe. Starajmy się aby każdy dzień, nie tylko 31 marca, był świętem backupu.