fbpx

Aktualności

Paszportyzacja Polskiej Żywności

04 maja 2021

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa już od zeszłego roku koordynuje Projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności. To przedsięwzięcie w celu zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów, które zakłada między innymi umocnienie identyfikowalności w łańcuchach produkcji oraz wprowadzenie nowych, nowoczesnych narzędzi do kontroli wymaganych parametrów.

Organizatorzy poprosili polskie firmy zajmujące się m.in. tworzeniem rozwiązań informatycznych o konsultacje i KORSOL znalazł się w gronie ekspertów, którzy odpowiedzieli na to zapytanie. Do 30 kwietnia 2021 trwały ogólne konsultacje techniczne, w dalszej kolejności KOWR zaprosi do indywidualnych rozmów gotowe pomóc firmy. Samo założenie projektu współgra z naszą misją zapewnienia maksymalnej ilości informacji o produktach każdemu uczestnikowi łańcucha produkcji. Dokładnie ta idea przyświecała nam podczas projektowania systemu TraceON – idealnie wpisującego się w cele paszportyzacji. W związku z tym chętnie podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i przemyśleniami w temacie traeability.

Szczegóły Projektu Paszportyzacji

Organizatorzy dostrzegli palącą potrzebę wprowadzenia nowoczesnych mechanizmów kontrolnych dla producentów żywności, która spowodowana była przede wszystkim malejącym zaufaniem konsumentów do produktów spożywczych, niską skutecznością tradycyjnych sposobów ewidencji oraz brakiem skoordynowania różnych baz danych związanych z branżą rolniczą.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań jest konieczne do zminimalizowania przypadków fałszowania informacji na temat żywności, wzrostu jej wiarygodności oraz prestiżu rodzimych producentów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. W tym celu powstać musi odpowiednio sprawne i uniwersalne narzędzie informatyczne odpowiedzialne za optymalizację procesów oraz usprawnienie raportowania danych z poszczególnych łańcuchów produkcji. To z kolei miałoby wpłynąć na zmniejszenie rozproszenia danych - poprzez zbieranie ich w bezpieczny i uporządkowany sposób.

Dlaczego wzięliśmy udział?

KORSOL od dawna obserwuje wszelkie państwowe projekty mające na celu zwiększenie informatyzacji w różnych gałęziach gospodarki. W związku z tym bardzo się ucieszyliśmy, iż powstała inicjatywa wspomagająca traceability. Nasze dążenia w zakresie produktu TraceON od zawsze ukierunkowane były w stronę lepszego informowania konsumenta o nabywanych towarach, a także sprawniejszego udzielania producentowi informacji dotyczących jego własnych wyrobów oraz komponentów uzyskiwanych od jego dostawców. W związku z tym, postanowiliśmy dostarczyć własny wkład w prowadzone przez KOWR działania.

Całość działań naszej firmy nakierowana jest na usprawnienia pracy w różnych rodzajach przedsiębiorstw, nie tylko związanych z rolnictwem. Wiemy, jak ważny okazuje się szybki i niezawodny przepływ informacji oraz uporządkowanie pewnych procesów, dotychczas przeprowadzanych bez udziału jakichkolwiek technologii cyfrowych. Automatyczne sczytywanie informacji z kodów QR, sprawne procedury workflow, przejrzyste raporty, wykresy i inne narzędzia BI – to tylko część oferowanych przez nas usprawnień. Uważamy, że polskie rolnictwo i ogrodnictwo nie musi pozostawać w tyle pod względem digitalizacji procesów produkcji oraz wszelkich innych ułatwień, które oferują nowoczesne technologie. Dlatego właśnie jest nam bliska każda inicjatywa, która wspiera przedsiębiorców w dostarczaniu coraz wyższej jakości produktów i w zdobywaniu międzynarodowego prestiżu.

Jakie są korzyści z projektu?

Projekt Paszportyzacji Polskiej żywności zakłada wprowadzenie tzw. polityki "od pola do stołu". Oznacza ona kontrolę produktów spożywczych od samego początku łańcucha produkcji aż do momentu zakupu przez konsumenta. Realizacja przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu producentów sektora rolnego, specjalistów od IT, leanowania procesów oraz wszystkich osób obsługujących dokumentację firmową. Projekt stanowi zatem bardzo szeroko zakrojone działania organizacyjne i edukacyjne zarówno dla uczestników łancucha produkcji jak i dla świadomości samych konsumentów. W wyniku rozpowszechnienia traceability skorzystają wszyscy, zarówno pod względem jakości żywności jak i bezpieczeństwa. To z kolei przełoży się znacząco na pozytywną opinię polskich marek na arenie międzynarodowej, które mają szansę zaistnieć jako wzór transparentności i ścisłej kontroli.

Zatem podsumowując, na projekcie paszportyzacji korzystamy wszyscy poprzez:

  • zwiększenie powszechnej wiedzy o bezpieczeństwie żywnościowym,
  • zunifikowanie narzędzi kontrolnych oraz raportujących dane o produkcji rolniczej,
  • ułatwienie dostępu do informacji ważnych dla naszego zdrowia,
  • zmniejszenie strat w produkcji żywności,
  • zwiększenie popularności polskich marek na arenie międzynarodowej,
  • rozwój polskiego rolnictwa, w tym szczególnie ogrodnictwa i hodowli.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą modułów dla firm dostępną na naszej stronie www.korsol.pl.

Polecamy także wspomniany w artykule system TraceON dla indentyfikowalności w produkcji (nie tylko związanej z produktami spożywczymi).

.

Kontakt

KORSOL” Sp. z o.o.

ul. Młyńska 8/1, 41-803 Zabrze

 Korsol wspiera:

Kornel Grzywocz

W sprawie biznesowej
skontaktuj się ze mną.

Kornel Grzywocz

  +48 601 501 386
  kornel.grzywocz@korsol.pl