Po wybuchu pandemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw znalazło się w trudnej sytuacji i to nie tylko pod względem finansowym. Znacznie utrudnione zostały przeróżne procedury, w tym także kwestia wykonywania badań pracowniczych. Z jednej strony kandydaci na pracowników niechętnie odwiedzają przychodnie, z drugiej pracodawca niezmiennie odpowiada przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Państwową Inspekcją Pracy za dopełnienie wszystkich formalności. Musimy walczyć ze spowodowanym przez pandemiczny kryzys rosnącym bezrobociem, a jednocześnie spełnienie wymogów dla obsadzenia nowego miejsca pracy stało się znacznie trudniejsze. Jak wyjść z impasu i załatwić badania lekarskie do pracy bez niepotrzebnego narażania się na kontakt z Covid-19?
1. Jak załatwić badania do pracy w czasie pandemii?
Ratunkiem okazują się teleporady medyczne. Już od kilku miesięcy można umówić się z lekarzem na konsultację telefoniczną lub wideorozmowę, z czego chętnie korzystają zarówno pacjenci prywatnych jak i publicznych przychodni. Nie każdy jednak wie, że w ten sam sposób można odbyć podstawowe badania potrzebne do wykonywania zawodu. Wystarczy przedzwonić do centrum medycyny pracy i czekać na zwrotny telefon od lekarza. Według ustaw wprowadzonych jeszcze w marcu 2020 w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej, badanie lekarskie konieczne do przyjęcia pracownika na dane stanowisko może zostać przeprowadzone zdalnie. To samo dotyczy kwestii wystawienia zaświadczenia o pozytywnym przejściu kontroli stanu zdrowia.
Powstaje jednak pytanie, skąd wziąć odpowiednie zaświadczenie? Prawo polskie póki co nie precyzuje, w jaki sposób taki druk powinien być sporządzany, a to może wywoływać niepewność wśród potencjalnych kandydatów. Dodatkowo, lekarze niechętnie wystawiają zaświadczenia w obawie przed kontrolą i odpowiedzialnością prawną za niewłaściwie przeprowadzoną procedurę oraz niedopełnienie formalności.
Dopóki organy ustawodawcze nie wprowadzą uniwersalnego szablonu zaświadczenia, nie pozostaje nic innego jak przygotować własne pismo tego typu. My przygotowaliśmy przykładowe zaświadczenie lekarskie o odbyciu badań i potwierdzenie zdolności do pracy na podstawie zdalnej konsultacji medycznej. Ważność takiego orzeczenia lekarskiego nie jest jednak taka sama jak w przypadku standardowych, znanych nam dotychczas. Upływa bowiem 30 dni po oficjalnym zakończeniu stanu zagrożenia epidemią.
2. Co robić, kiedy kończy się ważność badań lekarskich?
Pozostaje jeszcze kwestia już zatrudnionych pracowników, których badania lekarskie niedługo stracą ważność. Tutaj sprawa jest jednak o wiele prostsza. Otóż w ramach wspomnianej już tarczy antykryzysowej wprowadzono automatyczne przedłużenie ważności wszystkich badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, które zdezaktualizowały się po 7 marca 2020. Zawieszony został zatem obowiązek odbywania kolejnych wizyt w celu uaktualnienia badań. Orzeczenia lekarskie pozostaną ważne przez całość trwania okresu pandemii i jeszcze 60 dni po jej zakończeniu.
W tym przypadku sprawa jest więc jasna i nie wymaga żadnych dodatkowych działań zarówno ze strony pracodawcy jak pracownika.
3. Szkolenia BHP w trakcie pandemii
Według nowych zaleceń Głównego Inspektora Pracy wynikających z ustawy antycovidowej z dnia 31 marca 2020, zmianie ulegają także obowiązki związane ze szkoleniami BHP. Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy mogą odbywać się zdalnie, za pośrednictwem np. wideokonferencji. Wyjątkiem jest w tym przypadku szkolenie stanowiskowe, które nie może odbyć się na odległość. Sprawa szkoleń pracowników już zatrudnionych wygląda podobnie jak w przypadku badań lekarskich: ich ważność ulega automatycznemu przedłużeniu do 60 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.
Życzymy sobie, wszystkim zatrudnionym i zatrudniającym, by jak najszybciej powróciły zwyczajne badania lekarskie wraz z odejściem pandemii i stanu zagrożenia.
Poniżej dla ułatwienia wstawiamy raz jeszcze przykładowy tekst zaświadczenia lekarskiego.
Załączony przykładowy tekst orzeczenia lekarskiego na czas stanu zagrożenia epidemicznego ma jedynie charakter poglądowy i nie zwalnia użytkownika z konsultacji jego poprawności z PIP. Firma Korsol nie jest jednostką doradczą w zakresie prawa pracy i nie odpowiada ze jego treść.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zajrzyj na www.korsol.pl